Kendine Yardım Teknikleri ile İyi Hisset

0
207
kendine yardım teknikleri
kendine yardım teknikleri

Kendine yardım teknikleri, kendine yardım kitapları son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz, gündemde olan başlıklar. Kendine yardım teknikleri nelerdir? Bir kişi nasıl kendine yardım edebilir bunları bu yazıda ele alıyor olacağız.

Kendine yardım teknikleri temelde kişinin değiştirmek veya ulaşmak istediği bir hedefi için zorlandığı noktaları keşfedebilmesi ve bu zorlu noktalarla nasıl başa çıkacağını gösteren bir rehber olmayı amaçlar. Ayrıca yardım etmek büyük bir emek, sabır ve süreklilik ister. Kendine yardım diğer her yöntem (terapi, danışmanlık vb.) gibi süreç içerisinde zorlanmayı içerebilir. Kendine yardım sürecinde sürekliliğin sağlanması kişinin öz disiplinine bağlı olacağı için bazen zorlayıcı olur. Sürekliliğin sağlanmaması ise hedefe ulaşamamaya ve hayal kırıklığı yaşamaya sebep olacaktır. Kendine yardım tekniklerini çeşitlendirmek bu noktada size yardımcı olacaktır. Sonuçta, sadece kitap okuyarak kendinize yardım ediyorsanız, kitap okuyamadığınız günler için yazı yazmak veya başka bir kendine yardım tekniği uygulamak sürekliliği sağlamanıza yardımcı olur.

Kendine Yardım Teknikleri Nelerdir?

Kendine yardım teknikleri kişinin zevklerine, yaşam tarzına ve sahip olduğu kaynaklara göre çeşitlendirilebilir. Bu yazıda fikir vermesi ilham olması işin bir kaçı derlenmiştir.

Kitap Okumak

Kitap okumak aynı zamanda okuma terapisi (biblioterapi) olarak da geçen bir kendine yardım tekniğidir. Kendine yardım dendiğinde en sık akla gelen teknik olmasının yanı sıra konu kitap olunca seçenekler derya denizdir. Yazının devamında kendini yardım konusunda yararlanabileceğiniz kitap önerilerine ulaşabilirsiniz.

Film İzlemek

Filmlerde tanık olduğumuz değişimler, değişime olan inancımızı arttırır. Bu nedenle izlenecek bazı filmlerin de kendine yardım kategorisi altında yer buluyor. Yazının ilerleyen kısımlarında film önerileri listelenmiştir.

Podcast Dinlemek

Son zamanlarda hızla popülerleşen podcastler, çeşitli konuları ele alıyor. Burada hedefinize ulaşmanızda ya da değişim yolculuğunuzda size yardım edecek. Bu tarz podcastler bir kendine yardım tekniğidir. Çeşitli konuları ele alarak iyi oluş halini desteklemeyi hedeflediğim podcastlerime buradan ulaşabilirsiniz.

Günlük Tutmak

Günlük tutmak güncel ilerleyişin somut takip edilebileceği bir alan sunar. Kişinin kendindeki gelişimi takip edebilmesi, zorlandığı yerler üzerine düşünmesi ve çözüm yolu bulmasına teşvik eder. Bu sayede günlük tutmak kendine yardım teknikleri ile birlikte sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Mindfulness Pratikleri

Tıpkı bir önceki madde olan günlük tutmakta olduğu gibi mindfulness pratikleri farkındalığı artıran bir kendine yardım tekniğidir. Mindfulness kişinin kaynaklarına ulaşmasında kolaylık, sorunu çözmesinde zaman ve hız sağlar. Farkında olmak yetmez ama farkındalık çözüme bir şekilde ulaştırır. Farkında olmak duruma yargısız tanıklık edebilmeyi getirir bu sayede yargılarından uzaklaşan kişi çözüme yaklaşır.

Kendine Yardım Teknikleri içeren Kitaplar

İyi Hissetmek, Dr. David Burns’ün bu kitabı kendine yardım dediğimizde ilk akla gelen eserlerden biri haline gelmiştir. İçerisinde bilişsel davranışçı terapinin kendi başına uygulanabilir tekniklerini içeriyor. Ayrıca bu kitap onlarca dile çevrilerek geniş kitlelere ulaşmıştır.

Hayatı Yeniden Keşfedin, Jeffrey E.Young ve Janet S.Klosko tarafından hazırlanan bu kitap size şemalarınız hakkında yepyeni bir perspektif sunmayı amaçlıyor. Hangi şemalar nelere sebep oluyor? Hangi şemalar hangi ihtiyaçlardan kaynaklanıyor? Şemalarımızı anlamanın hayatımızı keşfetmedeki rolünü en sade ve anlaşılır şekilde anlatıyor. Daha cesur, üretken ve doyumlu bir hayat için gerekli araçlar açıklamasıyla sunulan bu kitap size şemaları tanıtmayı ve hayatı yeniden yorumlamanızı sağlıyor.

Birlikte İyi Hissetmek, Dr. David Burns’ün kaleminden bir kendine yardım kitabı daha önerecek olursak bu hakkı Birlikte İyi Hissetmek kitabından yana kullanmalıyız. Birlikte İyi Hissetmek sorunlu ilişkileri yoluna koymanın sırrını açıklamayı hedefleyen, ilişkilerinizde iyileşme sağlamayı amaçlayan bir kitap.

İyileştiren Sınırlar, Volkan Gülüm’ün tarafından kaleme aldığı bir kitap. Sağlıklı sınırlar çekmek ve hayır demek üzerine okunması gereken bir kitap. Sağlıklı sınırlar çekmenin iyileştirici gücüne ve hayır deme bilincinin hepimize iyi geleceğine inanıyorum.

Psikonet yayınlarının kendine yardım kitaplarını derlediği bir koleksiyonu ve konu spesifik kitapları bulunmakta, kontrol etmenizde fayda var.

Kendine Yardım Teknikleri Olan Film Önerileri

Inside Out (Ters Yüz), bir animasyon filmi olan Inside Out aslında duygularımızı fark etmenin, onların dengeli halinin farkına varmamızı sağlayacak. Çocuk, ergen ve yetişkin olarak çok geniş bir kitleye hitap eden hikâyeye sahip film.

Soul, yine bir animasyon film olan Soul hayatın amacını arayan ruhların besleneceği, izlerken farkındalığı arttıran bir film. İzlerken kendi yaşantınız üzerine düşünmenizi sağlayan iç ısıtıcı bir animasyon filmi.

Yes Man (Bay Evet), hayır demenin öneminden bahsettikten sonra her şeye evet diyen bir adamın filmini önermek mi? Bir yıl boyunca her şeye evet dersek ne olur? Başlangıçta iyi gelir, evet demek bize bir şeyler kazandırır. Peki belaya da evet demeli miyiz? Evet dersek neler olur neden hayır demeliyiz bunu üzerine düşündürecek bir film.

Bir önceki yazımız ‘4 Adımla Özgüven Arttırma Yöntemleri!’ yazımıza ulaşmak için burayı tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın