Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

3
1281

Panik atak beklenmedik bir anda gelen, insanı dehşet ve çaresizlik içinde bırakan bir rahatsızlıktır. Bu korku ve endişe halinizi biraz olsun azaltmak için panik atak anında yapılması gerekenler nelerdir? Panik atakların üstesinden gelmek için ne gibi yöntemler mevcut?

Panik Atak Gelince Ne Yapmalıyım?

Panik haliniz genellikle bedeninizde hissettiğiniz bir uyuşma, ağrı yada sızı gibi çeşitli bedensel işaretlerinizle gelir. Bu tarz hisler gün içinde birçok insanın bedeninde hissettiği normal hareketliliklerdir. Birçok kişi bu duyumsamaları önemsemez ama panik ataklarla mücadele eden kişi için bu hisler kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi bir takım rahatsızlıkların habercisi gibi yorumlanır. Ancak panik atak kalp rahatsızlığı, beyin kanaması, yada felç değildir. Panik atak geçirdiğiniz için ölmeyeceksiniz yada delirmeyeceksiniz çünkü panik atak vücudun alarm sistemidir. Panik atak sırasında vücudunuzda hissettiğiniz duyumsamalar, fiziksel bir tehditle karşılaştığınızda hissettiğinizle aynıdır.

Panik atak bedeninizin verdiği savaş ya da kaç tepkisidir. Bu durum, tüm insanlığın evrimsel mirası olan, organizmanın kendisini korumak için nesilden nesile aktarılan bir özelliktir. Ancak panik atak halinde ortada gerçek bir tehdit olmamasına rağmen vücüdünuz kendisini savunmak için hazırlar.

  • Kalp atışlarınız hızlanır
  • Kaslarınıza kan ponpalanır
  • Vücudun ısısını korumak için terlemeye başlar
  • Daha iyi görmek için göz bebekleriniz büyür ve bunun gibi bir dizi hareketlilik vücudunuzda başlamıştır bile.

Vücuttaki her bir hareketin ortak özelliği kişiyi korumak için olması, ancak zamansız olmasıdır. Çünkü ortada ciddi bir tehdit yoktur.

Ayrıca panik atak geçiren kişi çoğu zaman ilk atakta hastaneye gitme eğiliminde olur ancak 10 dakika içinde atak en üst seviyeye çıkar ve kişi hastaneye ulaşana kadar durulmuş olur. Bu sebeple hastaneye gittiklerinde sağlık görevlileri kontrollerini yapıp kişiyle konuşup evine gönderir. Ancak bu durum birçok zaman kişiyi tatmin etmez. Bu noktada kendinize söz geçirebilmelisiniz.

 

Panik Atak Anında Nasıl Davranmalıyım?

Panik atak kişiye özel bir deneyimdir. Bunu dışarıdan izleyen kişilerin anlamasını beklemeyin. Bu süreçte ilk olarak kendinize panik atak anında yardımcı olacak teknikleri öğrenmelisiniz.

Panik atakla mücadelede yapılması gereken ilk şey bir anda ortadan kaldırmak değil, panik halini yönetmektir. Panik halinde ne ile uğraşıyorsanız onu yapmaya devam etmelisiniz. Bu durum panik atağı yok saymanın en önemli adımıdır.

Dikkatinizi beden duyumsamalarınıza verdikçe daha da endişeleneceksinizdir. Bu sebeple panik halinde yapılabilecek bir diğer davranış ise etraftaki renkleri saymak ya da etraftaki insanların o anda aklından geçenleri düşünmeye çalışmak olabilir. Bu davranış bedeninizden dikkatin uzaklaşmasını sağlayabilir.

Ayrıca panik atak geçirmekten korkma durumu kişinin daha önceden panik atak geçirdiği yerlerden kaçınmasına sebep olabiliyor buda korkunun ve kaçınmanın daha da büyümesine sebep olabiliyor. Örneğin daha önce toplu taşımada bir panik atak deneyimi olduysa, toplu taşıma araçlarına binmekten kaçınabiliyor. Bu noktada kişinin bu yerlerden kaçınmaması gerekir. Daha fazla üstüne gitmek zor olsa da işlevsel olacaktır.

Panik Ataktan Kurtulmak İçin Nefes ve Gevşeme Egzersizleri

Panik ataktan anında kişi kimi zaman nefes alıp veremediği düşüncesine kapılır, yada kaygı sebebiyle çok hızlı nefes alıp vermeye başlar. Bu noktada panik semptomları daha da belirginleşir. Kişinin o anda nefesi kontrol altında tutacak nefes tekniklerini öğrenmiş olması işlevsel olacaktır.

Panik atak belirtileri için yazıya göz atmanızı öneririm. Panik Atak Tedavisi ve Belirtileri

 

Uzman Klinik Psikolog // Blogger // Bilişsel Davranışçı Terapist // dijiklinik.com Sitesinin Kurucusu // Mentör

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın