Pozitif Düşünce ile Psikolojini Destekle!

0
637
pozitif düşünce
pozitif düşünce

Hayatı nasıl görüyorsunuz? Küçücük bir olumsuzluk dağ gibi büyüyüp arkasındaki güzelim doğayı kapatıyor mu? Yoksa gerekirse dağa tırmanıp manzaranın keyfini mi çıkarıyorsunuz? Yani kısaca hep duyduğumuz şu sorunun cevabı ne; bardağa dolu tarafından mı bakıyorsunuz yoksa boş tarafından mı? Pozitif düşünme; hayata bakış açınızı, kendinize karşı tutumunuzu ve iyimser veya kötümser olup olmadığınızı yansıtabilir ve hatta sağlığınızı bile etkileyebilir. İnsan doğası gereği özneldir, hepimiz öyleyiz. Diyelim ki arkadaşınızla başınıza stres verici bir olay geliyor. Arkadaşınız bu sıkıntıyı sakince kabul edip çözüm ararken siz ne yapacağınızı bilemez şekilde endişe mi duyuyorsunuz? Oysa sıkıntı aynı sıkıntı. Aynı stresi yaşayan 2 kişi olayı aynı yorumlamaz ya da buna bulacakları çözümler aynı değildir. İşte bu da başımızdan geçen olayları nasıl gördüğümüzle alakalıdır. Bizler yaşam olaylarına negatif yönünden bakabileceğimiz gibi pozitif yönünden de bakabiliriz. Peki öyleyse pozitif düşünce ne demek?

Pozitif Düşünce Nedir?

Pozitif düşünce en kısa tanımıyla, iyiye odaklanma halidir. Beynimiz sürekli düşünce üretir. Genelde de beynimiz bizi kötü olaylara karşı korumak istediğinden olumsuz düşüncelere karşı daha yatkın oluruz. Anımsayın; olumsuz düşündüğünüz zamanlar ne kadar sürdü ve yaşanan diğer iyi olayları görmenize ne kadar engel oldu?

İyimserlik ve karamsarlık gibi kişilik özelliklerinin sağlığınızın ve refahınızın birçok alanını etkiler. Genellikle iyimserlikle gelen olumlu düşünce, etkili stres yönetiminin önemli bir parçasıdır. Etkili stres yönetimi birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Tam tersi karamsar düşünce ise fazlaca strese neden olur ve bu da birçok sağlık sorununu kendisiyle getirir.

Ancak burada yanlış anlaşılmaması gereken bir durum var ki; pozitif düşünce demek deve kuşu gibi kafayı toprak altına gömmek değildir. Herkesin hayatında yaşadığı ve hoşa gitmeyen durumlar vardır. Ancak biz pozitif düşünce ile onları olduğu gibi kabul eder ve bu tatsızlıklara karşı daha üretken yaklaşmaya başlarız. Bundan dolayı pozitif düşünce ile olaylara yaklaşabilmek oldukça önemlidir.

Pozitif Düşünce Faydaları Nelerdir?

Günden güne pozitif düşüncenin pozitif etkilerinin daha da fazla olduğunu fark etmeye başlıyoruz. Pozitif düşünen insanlara bakıldığında daha sağlıklı bir yaşam tarzı eğilimde oldukları görülüyor. İyimser olmanın faydaları sadece psikolojik olmakla kalmıyor, fiziksel olarak da pek çok olumlu etkisi var. Birçok yararı olan bu düşünme şeklinin bazı yararları aşağıdaki gibi gözükmekte;

  • Zorluklarla ve stresli yaşam olaylarıyla daha iyi başa çıkmayı sağlar. Çünkü bu kişiler daha metanetlidir, olaylara daha çözüm odaklı yaklaşırlar ve bir kriz durumuna karşı daha esnek yaklaşabilirler.
  • Olumlu düşünen bireyler, daha fazla sorumluluk alırlar. Bundan dolayı kendi seçimlerini yaparlar ve mutluluğun da kendi ellerinde olduğunu bilirler.
  • Pozitif düşünen kişilerde depresyon, anksiyete oranı daha düşüktür.
  • Daha iyi psikolojik ve fiziksel refah sağlar.
  • İyimser bireyler, daha başarılı olurlar. Çünkü bu kişiler kendilerine daha çok güvenir ve daha kararlı olurlar.
  • Olumlu düşünme, yaşam süresini artırır.
  • Kardiyovasküler sağlık daha iyi olur ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalıktan ölüm riski azalır.
  • Bu bireyler; daha fazla fiziksel aktivite yaparlar, daha sağlıklı bir diyet uygularlar ve sigara ya da alkol kullanma oranları daha azdır.

Olumlu Düşünme Egzersizleri

Hayat olumlu ve olumsuz olayların birleşiminden oluşur, bir bütündür. Pozitif düşündüğümüz zaman olumsuz olayları görmezden gelmeyiz, sadece dikkatimizi pozitif olana yönlendiririz. Nasıl ki gece olduğunda bunun için üzülmez ve güneşin doğacağını biliriz, işte hayat da böyledir. Negatif yaşam olayları vardır ve bunu kabul etmeliyiz. Böylece onlara pozitif bir gözle bakabilir ve çözüm üretebiliriz. Bundan dolayı pozitif düşünebilme hali, hayatımızda yer etmelidir.

Eğer negatif ve karamsar bir birey olduğunuzu düşünüyor ve de ‘pozitif düşünce nasıl olur?’ diye düşünüyorsanız merak etmeyin, işte sizin için birkaç teknik;

Olumsuz şemalarınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Filozof Epictetus, bu konu hakkında şöyle söyler: “Kişinin sorun yaşamasına neden olan şey olaylar değil, kişinin olaylar üzerindeki düşünceleridir.” Küçüklükten beri oluşturduğumuz şemalar vardır ve hayatımızı bu şemalar üzerinden sürdürürüz. Örneğin ‘ben zaten başarısız biriyim.’ diye düşünmeye başlarsanız muhtemelen sonraki olaylara da daha başarısız bile olmadan o şekilde yaklaşmaya başlarsınız. Sonunda da gerçekten başarısız olur ve ‘ben zaten biliyordum.’ diye düşünürsünüz. Oysa sadece baştan öyle düşündüğünüz için başarısız olmuşsunuzdur. Bundan dolayı yaşadıklarına yeni bir gözle bakmaya başlayabilir ve bu şemaları değiştirebilirsiniz. Mesela kendinize artık ‘başaramam ki.’ demek yerine ‘daha önce böyle böyle başarılarım var ve yine yapabilirim.’ diyebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza yaklaşır gibi kendinize yaklaşın.

Maalesef ki kendimize karşı çevremize karşı olduğundan daha acımasız olma eğilimdeyiz. Arkadaşınızla karşılıklı birer kahve içtiğinizi hayal edin. Size sevgilisinden ayrıldığını anlatıyor ve bunun için de kendini suçluyor olsun. Böyle bir durumda arkadaşınıza ne söylerdiniz? Muhtemelen ‘Olur mu öyle şey, tabii ki senin suçun değil!’ tarzı cümleler kullanır ve daha olumlu bir bakış açısıyla olaya yaklaşırdınız. Ancak aynı durumu kendiniz yaşasanız muhtemelen yaklaşımınız daha farklı olurdu. Bundan dolayı kendinizi yargıladığınız durumlarda düşünün: ‘Eğer bu durumu bir arkadaşım yaşasa ona ne söylerdim?’. Vereceğiniz cevapla birlikte daha pozitif düşünmeye başlayabilirsiniz.

Pozitif düşünce pratiği yapın!

Eğer negatif düşünmeye eğilimli biriyseniz tek gecede pozitif düşünmeye başlamayı beklemeyin. Ancak pratik yaptıkça, kendi kendinize konuşmalarınız daha öz şefkatli ve kabullenici olacaktır. İşte sizin için birkaç örnek:

               Olumsuz iç konuşma                  Pozitif düşünce
  Bunu daha önce hiç yapmadım. Yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsat.
  Çok karmaşık. Bunu farklı bir açıdan ele alacağım.
  İşe yaramasının bir yolu yok. Çalıştırmayı deneyebilirim.
  Bu çok radikal bir değişiklik. Hadi bir şans verelim!
  Bu konuda daha iyi olamayacağım. Tekrar deneyeceğim.
 

Yardım almaktan çekinmeyin.

Bazen bu negatif düşünceler bizi o kadar etkisi altına alır ki kendimizi sonunda ışık olmayan bir mağarada gibi hissetmeye başlarız ve bu mağaradayken ne yapacağımızı bilemeyiz. İşte böyle durumlarda bir psikolog / online psikolog yardımı almak gerekebilir. İster yüz yüze ister online terapi ile düşünce şeklinizi ve dolayısıyla yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Psikolojik Sağlamlık ile Ruh Sağlığınızı Koruyun! yazımızı okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın